Den bez stresu. Jde to! Návod zde!

Nejen dobré a kvalitní jídlo nám zaručí pohodu. (I když někomu i tohle stačí ke štěstí 🙂 ). Jak ale prožít den bez toho, aniž bychom se stresovali, nestíhali a byli naštvaní na sebe i na okolí? Věřte, jde to. A prý se to dá natrénovat. Zde je jednoduchý návod.

6:00 Hurá z postele!

Pro radostný start do nového dne vědci radí vstávat ve chvíli, kdy je tělo připraveno. Tedy na konci REM fáze spánku. Jak to ale poznat?  V dny, kdy nikam vstávat nemusíte, zjistěte, kolik hodin vaše tělo potřebuje spát. A pak odpočítejte dozadu, v kolik hodin večer musíte ulehnout.

 

6:10 A co takhle sex?

Hladina hormonů a touhy je prý v ranních hodinách nejvyšší. Tak proč nezačít den příjemným způsobem?

7:00 Pořádně natankujte

nasnídejte se během první hodiny po probuzení. Vaše tělo pravděpodobně jedlo naposledy před 10 až 12 hodinami a už palivo nutně potřebuje. Protože metabolismus dopoledne vrcholí a tělo spotřebuje vše, co mu nabídnete, můžete být u snídaně – co se kalorií týče, poměrně odvážní. Zároveň je to skvělý čas k tomu popřemýšlet, co chcete dnes během dne stihnout. Zkuste si v hlavě namalovat malou myšlenkovou mapu a  den hezky rozplánovat. vyvarujete se zbytečné prokrastinace.

7:45 Pohyb!

Nemusíte jít zrovna běhat, ale svižná chůze do práce vám prospěje. 30 minut rozumného pohybu redukuje nutkání k jídlu a energeticky vás nastartuje.

8:30 V zajetí emailů

Pro 26 procent z nás je elektronická pošta důvodem chronické prokrastinace. Staňte se znovu pány svého času. Koukejte do mailboxu dvakrát denně. Teď a poté později odpoledne. Získáte tak víc  času pro sebe a jiné důležité záležitosti.

10:00 Do toho! Teď!

Tato doba je ideální pro mentálně nejnáročnější aktivitu dne. Naplánujte si důležitou schůzku, pracujte na složité prezentaci. Nezapomínejte v pracovním zápalu na odpočinek. Většina z nás si první pauzu v práci dělá až na oběd ze strachu, že jinak budeme nařčeni z flákání se. Přitom platí pravý opak. přestávky nám dovolují být produktivní po celý den a mít z práce radost.

12:00 Čas na oběd

Ideální čas dopřát si jídlo. A klidně vydatnější. Příliš lehký, odbytý, nebo dokonce vynechaný oběd předznamenává vydatnější večeři a tedy signál tělu, že bude déle vzhůru. A tedy problém s usínáním.

14:15 Poslední šálek kávy

Nastává čas na odpolední kávu. Dnes poslední. K odbourání kofeinu tělo potřebuje 4- 6 hodin, takže jej nechme, ať se vyčistí, než půjdeme spát. kdo kávu nepije, měl by si v tuto dobu dopřát jinou malou radost.

18:00 Bavte se!

V podvečer má většina lidí touhu být společenští. je to pozůstatek z dřívějších dob, kdy si lidé za soumraku uvědomovali nebezpečí číhající ve tmě a raději se sdružovali. Je to čas na setkání se s kamarády, popovídání s dětmi a partnerem či na týmovou práci, pokud jste ještě dnes v kanceláři.

19:00 Večeře

Jídlo zvyšuje teplotu těla, což je pro něj signál, že si má připravit energii na další výkon. Jíst večeři později než 3 hodiny před usnutím může narušovat spánek.

20:00 Počítač zapnout povoleno!

Ale jen na chvíli. K vyřízení nutných mailů, prohlédnutí si, co ostatní sdílí na Facebooku, napsání článku pro šéfa…

21:30 Sáhněte po knize

Odpočinek při četbě připravuje mozek ke spánku. Odborníci radí udělat si ke čtení co největší pohodlí, mít ticho, teplo, klid. Jen tak tělo začíná odpočívat.

22:30 Postel volá

Většina z nás potřebuje pro dokonalé fungování organismu a zachování spokojené mysli 7 – 8 hodin spánku. Chvíle před usnutím je vhodná k rekapitulaci dne. Najděte alespoň tři věci, za které byste se pochválili, vzpomeňte si, koho jste potěšili, nebo komu jste prokázali laskavost. Uvědomte si, za co jste dnes vděční.

A pak už dobrou noc a  po ní další šťastný den.

Převzato z Moje psychologie, březen 2015, autor Martina Coufalová