Rettigovka ve Všeradicích

„Co jet společně na výlet?“ navrhla nám v Komuniké naše kolegyně Vendula. Kam? Přece do Všeradic!

P1030488Litomyšlská restaurace Rettigovka nese jméno Magdaleny Dobromily, používá suroviny její doby. V Litomyšli tato slavná kuchařka zemřela a je zde pochována. .Proto jsme se vydali na  začátek její cesty… Do místa, kde se tato výrazná dáma, národní buditelka a autorka slavné kuchařky narodila. V sobotu 14. 11. se všichni scházíme, nasedáme do auta a vyrážíme na 215 km dlouhou cestu za svoji patronkou. Jak to ve Všeradicích bude vypadat? Jak tam vaří?  Ve vzduchu je spousta otázek.  Jsou ale okamžitě zapomenuty s prvními větami a salvami smíchu.

První zastávka je v Mc Donaldu. Pro někoho zážitek. Obhlídka „konkurence“.  Gastronomicky fast food neohromil, kávu měli dobrou. Všeradice už se blíží a my jsme napjatí.

Ve Všeradickém dvoře parkujeme přesně v 11:30. Mnohým není úplně dobře, serpentýnky udělaly své.  Ale držíme se. Těšíme se na místní speciality. Na jídlo jsme přece odborníci, na odkaz paní Magdaleny obzvláště! Podávala se husička se zelím a bramborovými knedlíky, bramborové placky s husím prsem a švestkovou omáčkou, husí prsíčka se šouletem, vepřová panenka, plněné kuřecí prso a  ragů z žampionů.  Restaurace nás překvapila svými velkými prostory, inu jsme zvyklí na malou, útulnou Rettigovku.  Po obědě si každý si pak koupil místní Všeradické pivko, aby potěšil své blízké a vyrazili jsme do místního muzea. Jak jinak – zaměřeného na jídlo, vaření a předměty s ním spojené.

 

Co si odvážíme z výletu?  Zážitek z cestování, z dobrého jídla, přiblížení se o kousek „naší Magdalence“, ale taky dobrý pocit z toho, že když chceme, zvládneme mnohé. V Rettigovce pracuje skvělá parta lidí s různými hendikepy. Se sluchově postiženou Bětkou komunikujeme pomocí mobilu, lidé s bolavými zády si občas musí chvíli sednout. Lidušce je třeba dávat krátké, jasné instrukce, někdy potřebujeme vše důležité zopakovat nejméně dvakrát…. Ale máme všichni svoji práci moc rádi, děláme, co můžeme. A navzdory našim hendikepům budeme dál vařit a servírovat lahodná jídla z tradičních surovin. A budeme zkoušet nové věci! Stejně jako Magdalena Dobromila Rettigová.

 

Za kolektiv Rettigovky napsala Olga Radimecká