Rettigovka – sociální podnik

IMG_2044Rettigovka je sociální podnik. Že jste tenhle výraz nikdy neslyšeli a nevíte, co to je? Nevadí. Rádi Vám to přiblížíme.

„Sociální podnikání jsou podnikatelské aktivity prospívající společnosti a životnímu prostředí. Hraje důležitou roli v místním rozvoji a často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Zisk je z větší části použit pro další rozvoj sociálního podniku. Pro sociální podnik je stejně důležité dosahování zisku i zvýšení veřejného prospěchu.“ (1)

Tolik praví moudrá definice. Co to v Rettigovce znamená v praxi? V kuchyni pro Vás připravují chutná jídla a v restauraci Vám je s milým úsměvem vydají lidé, kteří mají nějaký hendikep. Zdravotní či sociální. Co si pod tím představit? Přečtěte si příběh našeho zaměstnance Pavla a budete mít jasno.

Takže první část definice bychom měli – prospěch společnosti je hmatatelný. Co ale životní prostředí? Suroviny, z kterých vaříme jsou lokální. Proč vozit brambory přes půl světa (a zatížit tak životní prostředí), když je můžeme nakoupit u místních farmářů?

Nemáme Michellinskou hvězdu, nechodí k nám pravidelně obědvat celebrity. Ale můžeme Vám zaručit, že návštěvou u nás uděláte něco pro sebe. V první řadě pro své zdraví – kvalitní suroviny a zdravá příprava jídel a v druhé řadě pro svůj dobrý pocit – podpoříte sebevědomí osob s hendikepem.

(1) Citováno z www.ceske-socialni-podnikani.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.