Neslyšící si plní sen, bude kuchařkou

O „naší“ Bětce psali v Svitavském deníku! Článek si můžete přečíst zde

Neslyšící si plní sen. Bude kuchařkou

Litomyšl – I jídlo může mít příběh. To je heslo, které razí v litomyšlské restauraci Rettigovka.

Autor: Michele Vojáček

Tento podnik je známý tím, že hostům jídla vaří lidé s handicapem. Od srpna mají v kuchyni novou posilu, čtyřiadvacetiletou Alžbětu Nádaskou.

Ta v Litomyšli bydlí už šest let. Sehnat práci na Svitavsku však mnohdy není snadné ani pro slyšící, natož pro mladou kuchařku žijící v absolutním tichu. Nakonec se jí ale podařilo volné místo najít, dokonce v oboru, ve kterém se vyučila. „O nabídce jsem se dozvěděla z inzerátu v novinách. Ráda bych si tuto práci udržela co možná nejdéle,“ vysvětlila Alžběta s pomocí tlumočnice do znakového jazyka.

Krájení, sekání, smažení, míchání, pečení a dalších činností se nebojí. Vaření je totiž její koníček. Mezi hrnci se ráda pohybovala už na učilišti 
a i ve volném čase připravuje jídla pro ostatní, například pro svého přítele. Jenže teď ji čeká změna. Vaření v restauraci bude náročnější. Nejenom kvůli objemu, ale také na komunikaci. V kuchyni se totiž Alžběta nebude pohybovat sama, bude součástí kolektivu, ve kterém bude muset s ostatními komunikovat a rychle reagovat.

Pomáhají i gesta

„Co se dorozumívání týče, tak je to věc, se kterou jsme samozřejmě počítali. Jednou za čas sem na naše porady přijede tlumočník do znakového jazyka. Věci týkající se běžného provozu zvládneme sami. Jednak už teď fungujeme pomocí gest a ukazování, komplikovanější věci řešíme pomocí tabulky, na kterou si píšeme vzkazy,“ řekla Alena Fiedlerová z obecně prospěšné společnosti Komuniké, jež restauraci provozuje.

Obě strany si navíc spolupráci již vyzkoušely. Alžběta se totiž před získáním místa zúčastnila kurzu, v němž se seznámila s novým prostředím 
a kolegy. Sama kuchařka 
v komunikaci nevidí žádný problém. „Jsem tu spokojená a s okolím se domluvíme bez problémů. Ukážeme si, co je potřeba udělat,“ dodala.

Za uplynulých šest let si Alžběta, původem ze Znojma, Litomyšl zamilovala. Ve městě si našla s přítelem byt a teď 
i práci. Ve volném čase ráda cestuje po okolí. Na výlety vyráží i se svým psem. Přesto jsou věci, ve kterých by uvítala změnu. „Mohlo by tu být více obchodů, chybí tady nějaký velký multifunkční, ve kterém by byl široký sortiment,“ poznamenala.

Jinak se jí ale ve městě líbí. Nadšená je i z nové práce. V ní má navíc velkou šanci zůstat delší dobu. S handicapovanými zaměstnanci mají totiž 
v Rettigovce své zkušenosti.

„V současné době u nás pracuje jedenáct lidí s handicapem. Mají celé nebo částečné úvazky. Každý pracuje tak, jak mu to jeho stav dovoluje,“ vysvětlila Alena Fiedlerová. 
V kuchyni se tak pravidelně schází různorodá skupina lidí. Nejsou tam však sami, na provoz kuchyně dohlíží zkušená kuchařka.

Na spolupráci s Anežkou se v Rettigovce těší. „Na jejím přístupu je vidět, že o práci stojí, to je pro nás důležité. Byla u nás nejdříve na tréninku a opravdu se snaží,“ dodala Anna Fiedlerová.
Zdroj: http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/neslysici-si-plni-sen-bude-kucharkou-20150815.html