Kváskový chléb není věda – recept

Tak nejdřív kvásek – ten první se dá koupit v ledaskteré pekárně (v Litomyšli v Rettigovce, případně v Borovské na Smetanově náměstí), nebo vypěstovat podle návodu na netu, ale na mě je to složité.

 

Kvásku z Borovské pekárny potřebuju tak půlku (druhou můžete dát kamarádce), rozředím ho vodou a přidám cca 10 dkg žitné mouky, aby vzniklo těsto hustoty palačinkového. Pak pokračuju bodem 2.

 

1. Kvásek uchovávám v ledničce – vyndám a naleju do větší misky. Přidám vodu ( 3 dcl) a mouku (žitná) aby vzniklo těsto zhruba hustoty jako na palačinky.

 

2. Nechám kvasit min. 3 hodiny – nejlépe přes noc (ono to nic moc neudělá, jen vzniknou bubliny a pomnoží se kvasinky)

3. Odeberu půl přesnídávkové sklenice a dám do ledničky na příště. (Kvásek v ledničce vydrží cca 10 dní, pak je potřeba buď péct další chleba, nebo kvásek oživit – přidat vodu a mouku, nechat kvasit a odebrat)

4. Přidám lžičku soli, trochu kmínu, nějaká zrníčka či oříšky…. kdo co rád

5. Přileju vodu a přidám mouku (žitná a špaldová 3:1 – od oka). Těžko říct kolik, záleží, jak chcete mít velký chleba. Po vykynutí těsto nabyde tak o 1/3. Hustota těsta by měla být zhruba jako na buchty.

6. Vyhnětu vařečkou do hladka, hodně pomoučím vál a zpracuju těsto ještě rukama.

7. Já peču chleba v zapékací míse – tu vyložím pečícím papírem. Udělám z těsta bochánek a dám do mísy na papír.

8. Potom nechám kynout min 3 hodiny.

9. A teď pozor! Do trouby si dejte hrnek s vodou (aby se vytvořila pára a chleba neměl moc tvrdou a silnou kůrku) a nastavte na 180 – 200 stupňů

10. V takto horké troubě peču 40 – 50 minut (dle velikosti chleba) nezakryté. Ale to budete muset nejspíš vychytávat, podle toho, jak vám peče trouba.

11. Po vyjmutí dám na mřížku vychladnout a bráním před rodinou, aby mi to nesnědli horké